Annak érdekében, hogy új redőnyeink hosszú élettartammal, tökéletesen működjenek, legalább évente egyszer le kell őket tisztítani. Redőnyeink teljesen védtelenek az időjárás viszontagságaival szemben, ezért könnyedén bekoszolódnak, ezt nem is igazán lehet elkerülni.
Bár az enyhe szennyeződéseket lehet, hogy gyorsan lemossa róluk egy zivatar, a makacs kosz és szennyeződések már biztosan kézi tisztítást igényelnek.
Bár sokan nem gondolják, de egyáltalán nem mindegy, hogy mivel és hogyan takarítjuk meg redőnyeinket. Ha nem megfelelő tisztítószert használunk, akkor akár tönkre is tehetjük a redőnyöket, ezért legyünk körültekintőek! Ezúttal megmutatjuk milyen tisztítószereket és milyen eszközöket ajánlott használni a redőnyök tisztítása során.
A cél mindig a hosszan tartó működőképesség
Ha otthonunk ablakain valamilyen árnyékoló van, akkor előbb-utóbb fel fog merülni bennünk a kérdés: Hogyan tudom újra tisztává varázsolni a redőnyeimet? Megoldhatom én magam is, vagy szükség lesz szakember segítségére is?
A jó hír az, hogy a redőny tisztítása nem igényel különösebb szakértelmet, vegyszert, vagy speciális eszköz. Csak néhány apróságra kell odafigyelnünk ezzel kapcsolatban.
Egy földszinti lakás esetében a redőnyök tisztítása viszonylag gyorsan és egyszerűen elvégezhető. Szükség esetén ilyenkor is használhatunk egy fellépőt, vagy létrát, de figyeljünk arra, hogy a lamellákba ne kapaszkodjunk, hiszen így kárt tehetünk a redőnyben. Érdemes a redőnyökkel együtt az ablakokat is megtisztítani, hiszen a redőny tisztítása során a szennyezett víz ráfröccsenhet az ablakokra. A felső szinteken, emeleteken a biztonság kedvéért a külső tisztítást inkább bízzuk szakemberre!
Fontos tudnivalók a redőnyök tisztításával kapcsolatban
Nagyon fontos, hogy a lamellák tisztítása során ne használjunk dörzsölőszivacsot, illetve súrolószert, és még makacs szennyeződés esetén is kerüljük az olyan oldószereket mint a benzin, és az alkohol, hiszen ezekkel felsérthetjük a redőny felületét. Sokan nem is gondolják, de az oldó-, maró-, és súrolóhatású tisztítószerek már az első használat alkalmával is károsíthatják a redőny védőfelületét.
Lényegében ezek az erős szerek lemarják a lamellákról a védőréteget, ezután pedig a redőny még könnyebben koszolódhat majd. Az esetek többségében bőven elég egy kis langyos víz, és pár csepp mosogatószer, illetve egy puha mikroszálas törlőkendő.
Első lépésben annyira engedjük le a redőnyt, hogy a lamellák közötti fénybeeresztő rések láthatóak legyenek. Mivel oldalirányú tisztítás során a redőnylécek könnyedén elcsúszhatnak, ami később akadást eredményezhet, a redőnypalást tisztítása során inkább függőlegesen haladjunk. Ne fejtsünk ki túl nagy nyomást tisztítás során, nehogy megsérüljön a redőny! Ha végeztünk a vezetősínek és a lamellák tisztításával, akkor felületet tiszta vizes ronggyal is töröljük át, hogy a maradék szennyeződést is eltávolítsuk, majd zárt állapotban hagyjuk a redőnyt teljesen megszáradni.
Ha gurtnis redőnyünk van, akkor érdemes lehet egy nedves mikroszálas kendővel ilyenkor a gurtnit is áttörölni.